Bizimle iletişim kur

Bilim

Yiyecek Artıklarını Gübreye Çeviren Makine: Zera

Tarih:

-

Whirlpool adlı Amerikan menşeili beyaz eşya üreticisi, CES 2017’de yiyecek artıklarını gübreye çeviren makine Zera’yı tanıttı.

Amerikan merkezli beyaz eşya üreticisi Whirlpool, CES 2017’de farklı bir ürün olan Zera’yı tanıttı. Zera, yiyecek artıklarını gübreye çeviriyor. Böylelikle hem yiyecekleriniz çöpe gideceğine gübre oluyor, hem de çöplerin kokma derdinden kurtulmuş oluyorsunuz.

Zera Food Recycler adlı makine şık tasarımı ve kullanımı oldukça basit olan bir alet. Cihazı fişe taktıktan sonra kapağını açıp çöpleri cihazın içerisine döküyorsunuz. Yiyeceklerini gübreye çeviren bu kullanışlı alete kemik ve zeytin çekirdeği gibi sert maddeler atmamak gerekiyor. Zira aletin bıçağı zarar görebiliyor. Kokmaması için ise ayrıca bir filtre mevcut.

Yaklaşık 1-2 hafta boyunca beklettiğiniz çöpler, gübreye çevrilince daha kullanışlı ve daha taze bir gübre elde ediliyor. Gübre daha verimli bir hal alıyor. Ayrıca bu yiyecekleri gübreye çeviren makine için bir de mobil aplikasyonda yapılmış. Böylelikle cihazı uzaktan kontrol edebiliyorsunuz.

Cihaz, Amerika’daki seçkin mağazalarda pahalı fiyata satılıyor. Normalde fiyatı 1199 dolar olan bu cihaz, kısa süreliğine 699 dolar olarak satışa sunulacak.

Reklam
Yorum yaz

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Venüs ve Jüpiter 13 Kasım sabahı karşı karşıya gelecek!

Tarih:

-

Venüs ve Jüpiter gökyüzünde bir araya gelecek ve doğu ufku net bir şekilde görülebilecek gezegenler ABD’de gözlemlenebilecek. 

Venüs ve Jüpiter, gökyüzünde birbirlerine 17 dakika (0.28 derece), dolunayda görünen genişliğin yarısından çoğunu geçecekler. İki gezegen de birleşmeden hemen önceki ve hemen sonraki günlerde birbirlerine oldukça yakın olacak.

NASA’nın Jet Sürüş Laboratuvarı’ndan ve Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nün Hubble Uzay Teleskobu web sitesinde paylaşılan videolarda Venüs ve Jüpiter’in nasıl görüleceğine dair bilgiler verildi.

Gerçek birleşim (gezegenlerin gökyüzünde en yakın olduğu nokta) 13 Kasım’da Greenwich Mean Time’a gore saat 06:05’te gerçekleşecek. Jüpiter ve Venüs, kabaca güneydoğudaki Başak takımyıldızı ve ayın batısında olacak, ardından küçük bir hilal oluşacak.

Gün doğumu çoğunlukla timeanddate.com’a göre ABD kıtasındaki gözlemciler için 6:30 ile 6:50 saatleri arasında gerçekleşecek; ufuk nispeten düz olacak. Uzay meraklıları, iki gezegenin (güneşin doğrudan ışığı tarafından gizlenmemiş ise) iyi bir görüş elde edebilirler.

Okumak için tıkla

Bilim

Liberty adlı uçan araba dünya turuna çıkacak

PAL-V adı verilen Hollandalı şirketin çalışmalarını sürdürdüğü Liberty adlı uçan arabasıyla dünya turuna çıktı.

Tarih:

-

Çoğu kişinin yıllardır aklında olan “acaba ileride uçan arabalar falan olur mu?” sorusuna cevap olacak olan PAL-V’nin Liberty adlı uçan arabası dünya turuna çıkmayı hedefliyor. 1999 yılında kurulan firma 2001’den beri araba gibi araçları geliştirmeye devam ediyor.

PALV International B.V ünvanı taşıyan firma, uçan otomobille dünyayı gezen ilk firma olma yolunda ilerliyor. Liberty ile yapılacak dünya turunun 2 ay gibi bir sürede tamamlanması beklenirken şirket satış bölümü başkan yardımcısı Mark Jennings Bates’in uçağı süren kişi olacağı ve bu dünya turunu videoya alıp, belgesel haline getireceği için yaklaşık 3 ay gibi bir sürede tamamlanması bekleniyor.

Dünya turu esnasında en çok sıkıntı olacağı düşünülen şey yakıt. Yakıt kısmı nasıl halledilecek henüz bilinmiyor. Karada hareket ederken 1315 menzile, havada ise 500 km menzile ulaşabilecek. Ancak yinede Bates yakıtı düşünmüyor. Uçan arabayla dünya turuna çıkan ilk insan olmayı hedefliyor.

Okumak için tıkla

Bilim

Bu Kasis Teknolojisi ile Artık Aracınız Zıplamayacak

Yeni geliştirilen teknoloji ile artık aracınız zıplamayacak.

Tarih:

-

Beğensek de beğenmesek de yollardaki kasisler, özellikle okul yolu gibi yayların çok fazla olduğu bölgelerde gerçekten gereklidir. Ancak mevcut sert yapıdaki kasisler zaman zaman sürücülere zorlu anlar yaşatabiliyor. Boyutları farklı olduğu için sürücüler üzerinden geçecekleri kasisleri kestiremezler, bu nedenle ya fazla yavaşlamaları gerekir ya da arabayı biraz zıplatırlar. Ayrıca fazla yüksek yapıda olan kasisler alçak gövdeli araçlarda hasara neden olabiliyorlar.

Newtonsal olmayan akışkan teknolojisi kullanan yeni kasisler ise kasisli yollardaki sürüşü ciddi derecede olumlu yönde etkileyecek. Temelde yumuşak bir yapısı olduğu için üzerinden yavaşça geçen sürücüler, sanki kasis yokmuşçasına rahat geçecekler. Fakat hızlı geçmeye çalışan sürücüler için akışkanların gerilimi, standart sert kasisler gibi davranacak. İçerisinde belki bir devre kartı ya da yazılım yok, ancak bu kasis teknolojisi için ‘akıllı’ diyebiliriz.

Newtonsal olmayan akışkanlar, yeni bir teknoloji değil. Fakat bu kadar önemli bir konuda ilk kez kullanılıyorlar. İspanya, İsrail ve Almanya’da yeni kasisler test edilmeye başlandı. Madem araçlarımız gittikçe akıllanıyor, yollarımız neden akıllanmasın ki?

Yeni kasis teknolojisini aşağıdaki videoda izleyebilirsiniz.

Okumak için tıkla
Reklam

Haber

Güvenlik5 gün önce

Amerika istihbarat yekilileri: Huawei ve ZTE telefonları Çin hükümetinin dinlemesi altında!

Amerikan istihbarat birimleri yetkilileri, Huawei ve ZTE'nin Çin hükümetinin kontrolünde olan firmalar oldukları iddia ediyor.

Haber6 gün önce

Continental’den sonra bir şirket daha Türkiye’yi haritadan sildi!

Continental'in ardından bir şirket daha Türkiye'yi haritadan sildi.

Haber1 hafta önce

General Mobile 8 GM8 Fiyatı, Özellikleri ve Kullanıcı Yorumları

General Mobile GM8 fiyatıyla ve özellikleriyle dikkat çekiyor. Kullanıcı yorumları telefon hakkında bir çok kişinin görüşü iyi yönde. General Mobile...

Haber2 hafta önce

E-Devlet çöktü mü? E-Devlet soyağacı çıkarma kilitlendi!

Soyağacı çıkarma hizmet sayfası kilitlendi. E-devlet çöktü mü?

Haber2 hafta önce

Güvenli İnternet Günü’nüz kutlu olsun! Güvenli İnternet Günü nedir?

Güvenli İnternet Günü'nüz kutlu olsun! Güvenli İnternet Günü farklı etkinlikler ile BTK'da kutlanıyor. Peki Güvenli İnternet Günü nedir?

Haber2 hafta önce

iOS 11.3 WiFi sorunu ortaya çıktı! Nasıl çözülür?

iOS 11.3 versiyonunda Wi-Fi sorunu baş gösterdi. Sorun nasıl çözülür? Nedeni ne?

Haber1 ay önce

LG V30 Plus Türkiye Fiyatı Belli Oldu! Çıkış Tarihi ve Özellikleri

LG, yeni cihazlarından olan V30 Plus modelini satışa çıkartıyor. Satışı ne zaman başlıyor? LG V30 Plus Türkiye fiyatı ne kadar? LG...

Haber1 ay önce

Instagram Direct Message güncellemesi geldi: Son görülme ve daha fazlası!

Sosyal ağ Instagram için yeni özellikler geldi. Direct Message tarafına gelen özellikle birlikte karşı tarafın aktif olduğunu ve kaç dakika...

Haber2 ay önce

WhatsApp çöktü mü? WhatsApp Web neden çalışmıyor? 01.01.2018

WhatsApp, an itibariyle Web ve Mobil uygulama sürümlerinde erişiöm sıkıntısı yaşanıyor! WhatsApp çöktü mü?

Haber2 ay önce

Kaçak elektrikle Bitcoin madenciliği!

Diyarbakır'da birçok ev ve işyerinde kaçak elektrik ile Bitcoin madenciliği yapıldığı tespit edildi.

İlgi Görenler