PAYLAŞ

Alexa, Amazon.com’un bir servisi olarak web sitelerini ziyaret popülerliğine göre sıralayan bir rank sistemidir. Peki Alexa ne işe yarar ve kimler kullanır? Detayları makalemizde… 

alexa-nedir-neise-yarar-entertusu

Alexa, trafik düzeylerine göre tüm web sitelerini sıralamaya yarayan bir sistemdir. Alexa’ya göre düşük sıralamaya sahip web sitesi en çok ziyaret edilen popüler web sitesidir. Genellikle Webmasterlar kullanır. Bazı backlink ve tanıtım yazısı satın alan veya satışını yapan kişi veya kurumların bazıları, Alexa düzeyine göre backlink veya tanıtım yazısı alırlar. Bu bazıları için çok önemli bazıları için ise hiç önem arz etmemektedir.

Alexa sıralamalarının çoğu Alexa Toolbar kullanımı üzerinden şekil almıştır. Alexa ölçümlerinin bir çoğu sitelerin değersiz ve potansiyel olarak son derecede yanıltıcı olduğu düşülmektedir. Ancak bu ölçümler genellikle hatta çoğunlukla toolbar kullanımına göre hareketleniyor.

Web sitenizdeki Alexa sıralamasını nasıl düşüreceğiniz hakkında aşağıdaki maddeleri uygularsanız hızlı bir şekilde Alexa’da düşüş sağlayabilirsiniz:

  • Alexa Toolbar kurun ve her gün siteye girip sıralamaya bakın.
  • Alexa Toolbar’ı kullanıcınıza kullandırmaya teşvik edin. Bunu Alexa hakkında bir makalede yapabilirsiniz.
  • Sitenizi tarayıcınızın anasayfası yapın ve ziyaretçilerinizi de teşvik edin.
  • Webmaster forumlarından (R10, Wmaracı, Webmastersitesi vs.) backlink almaya çalışın. Çünkü bu tip forumlarda Alexa Toolbar kullanan çok kişi vardır. Genelde Webmasterların ziyaret ettiği siteler olduğundan rahatlıkla düşüş yapabilirsiniz.
  • Sitenizde Alexa ile ilgili makale, haber, yazı vs. şeyler paylaşın. Bu Alexa’nın hoşuna gider ve rahatlıkla Alexa’da düşüş sağlayabilirsiniz.
  • Sitenizin linklerini sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. (Bu fazla etki etmeyebilir ama Alexa buna da az çok dikkat ediyor. Özellikle Google Plus’ta)

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here