PAYLAŞ

Artık yavaş yavaş normal otomobillerin yerini akıllı otomobiller aldı; bunlardan birisi de Tesla. Tesla, akıllı otomobilleri ile daha iyi sürüş keyfi ve “güvenli” bir seyahat garantisi veren bir marka. Ancak son zamanlarda çoğalan Tesla kazalarından birisi ise aracın virajı otomatik olarak algılayamayıp bariyerlere çarpması.

ABD’nin Teksas eyaletinde normal şartlarda yolculuk yapan Tesla Model S aracının virajı algılayamayıp bariyerlere çarptığını belirten Mark Molthan, kazadan bir kaç saniye önce aracın içindeki bir bölümden temizlik için bez aradığını ve Tesla’nın otomatik pilotta iken sürekli ikaz ettiği “Otomatik pilot modunda iken lütfen ellerinizi aracın direksiyonundan ayırmayın” uyarısını yerine getirmediğini de ifade ediyor.

viraj_tesla_8449
Virajı algılayamayıp, bariyerlere çarpan Tesla Model S bu hale geldi.

Aracın kazadan sonra tekrar hızlanarak yola devam etmeye çalıştığını ifade eden Mark Molthan, otomatik pilot modunu sürekli olarak kullandığını, artık bundan sonra kolay kolay kullanmayacağını ve bunun tehlike arz ettiğini düşünüyor. Kazanın Tesla modelinden kaynaklanan yazılımsal bir hata olduğu, yazılımda viraj ile ilgili güvenlik açığının olabileceği öne sürülüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here