PAYLAŞ

Apple’ın üç kurucusundan birisi olan Ronald Wayne, Apple’ın bilinmeyen kurucularından. Steve Jobs ile iyi anlayaşamayacağını ve Apple firmasının iyi yerlere gelemeyeceğini düşünerek 1976 yılında kendisine ait yüzde 10’luk hissesini 800 dolara satmıştı.

Ronald Wayne isimli abimiz, Steve Jobs ve Steve Wozniak ile Atari firmasında tanıştıktan sonra birlikte 1976 yılında Apple’ı kurdular. Ronald Wayne yüzde 10 hissesiyle Apple’ın kurucu ortaklarından olmuştu. Firmada hukuki ve bürokratik işlerden sorumlu olarak çalışıyordu.

Ayrıca Apple’ın ilk logosunu da o tasarlamıştı. Şirketin kurulmasından bir müddet sonra Steve Jobs büyük yatırımlara girdi. Ancak bankaların kefil olarak kabul ettiği tek kişi Ronald Wayne’dı. Sonrasında ise yüzde 10 hissesini 800 dolara sattı.

Öncelerden açıklama yapan Ronald Wayne, “Bugün yine olsa yine yapardım!” diyecek kadar kararlı. Bunun yapmasının sebebi ise, Apple’ın başarılı bir firma olmayacağını ve Steve Jobs’ın tahammül edilemeyecek kadar kötü bir iş arkadaşı olduğunu düşündüğü için sattığını belirtiyor.

Ronald Wayne’ın 1976’da sattığı yüzde 10’luk Apple hissesinin şimdi ki değeri 58 milyar dolar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here