PAYLAŞ

The Guardian’a yaptığı açıklamalar ile önemli konulara değinen ünlü fizikçi Stephen Hawking, bazı önemli sorunlara karşı insanlığı uyardı. ABD seçimleri ve Avrupa birliğiyle ilgili son gelişmeler dahil bir çok konuda tedirgin bir açıklamalarda bulunan Hawking; küresel ısınma, gıda üretimi, giderek artan nüfus ve salgın hastalıklar ile ilgili de önemli açıklamalarda bulundu. Stephan Hawking’in The Guardian’a yaptığı açıklama şu şekilde:

“Sonuca odaklı olarak iletişim kurmayı, konuşmayı giderek unuttuğumuz günlerdeyiz ve bu günler, bana göre belki de insanlık tarihinde türümüzün beraber çalışması gerektiği en önemli dönemler.

Küresel ısınma, gıda üretimi, giderek artan nüfus, diğer türlerin yavaş yavaş yok olması, salgın hastalıklar ve okyanusların asitlenmesi gibi pek çok tehdit bulunmakta. Bunların hepsini ele aldığımızda, insanlığın gelişimi konusunda tarihin en tehlikeli dönemindeyiz.

Ancak bunu aşabiliriz. Türümüz hakkında oldukça iyimserim fakat Londra’dan Harvard’a, Cambridge’den Hollywood’a kadar, ön planda olan ve bir şeyleri değiştirmeye güçleri yetecek, öncülük edebilecek insanların geçmiş yıllardan ders çıkarması ve her şeyden önce asıl önemli olanın insanlık olduğunu anlaması gerek.

Gezegenimizi yok edebilecek teknolojiye sahibiz ancak hala yok olması durumunda ondan kaçabilecek, kurtulabilecek bir teknolojimiz yok. Belki yüzyıllar sonra yıldızların ortasında insan kolonileri kuracağız ancak şu an sadece bir gezegenimiz var ve onu korumak için birlikte çalışmak zorundayız.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here