PAYLAŞ

Türkiye’de en fazla kullanılan e-ödeme platformu PayPal 2016 nin ilk çeyreğinde BDDK tarafından alınan kararları yerine getirmediği için Türkiye piyasasından çekilmişti.

Şimdi ise firma tarafından yapılan açıklama üzerine PayPal, Türkiye piyasasına 2017 nin Mart ayında geri dönecek. 

PayPal’ın Türkiye’de milyonlarca ziyaretçisi bulunuyor. Özellikle teknoloji alanında kullanılan PayPal, aldığı kararla Türkiye piyasasına geri dönmeye hazırlanıyor. Nakit Kart kullanıcıları için vazgeçilmez olan PayPal, piyasaya geri dönmeyi müşteriler kadar çok istiyor.

PayPal Türkiyeye geri dönüyor

PayPal, Türkiye Piyasasına Geri Dönecek

Yakın zamanda BDDK tarafından sunucularını Türkiye’de barındırmadığı gerekçesiyle lisansı iptal edilen PayPal, faaliyetlerini Türkiye’de devam ettirmek için hazırlıklara başladı.

PayPal‘ın, BDDK tarafından lisanları iptal edilmesinin sebebi Türkiye‘deki yasalara uymaması. Yani vergilerini ödemeyi, kredi kartı ve kimlik bilgilerini aldığı kişilerin Türk sunucuları üzerinde barındırması isteğini geri çevirdiği için, BDDK tarafından lisansı iptal edilmişti.

PayPal, bunun için çalışmalarını sürdürdüğü ile ilgili bir açıklama da bulunmuştu ve harekete geçti. Mart 2017 tarihi itibariyle “Cross Border” sistemiyle Türkiye’ye faaliyetlerini yürütmek için hazırlıklarına devam ediyor. BDDK’nın PayPal ile geçtiğimiz hafta yapmış olduğu toplantı neticesinde sunucularını Türkiye’ye taşımayı kabul ettiği söyleniyor.

PEKİ BU “CROSS BORDER” NEDİR?

E-commerce olarak bilinen E-ihracat olarakta tanımlanabilecen “Cross Border” mevzusu, yurtışında bulunan bir hesaba  Türkiye’den alışveriş yapma izni tanınıyor ancak bu sistemle Türkiye’deki müşteri yurtdışından alışveriş işlemi gerçekleştiremiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here