PAYLAŞ

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın özel bir televizyonda bahsini ettiği ‘yerli arama motoru’ projesi ‘Geliyoo’ için tam tamına 10 milyon TL harcandığı söyleniyor.

Bakan Ahmet Arslan, özel bir televizyonda bahsettiği ‘yerli arama motoru’ projesi hakkındaki açıklamalarının ardından iki mühendis ‘Geliyoo’ adlı ilk yerli arama motoru projesini test yayını olarak hizmete sunduğunu duyurdu. Geliyoo adlı yerli arama motoru için tam tamına 10 milyon dolar harcandığı ve bu projenin 10 yıl önce başlandığını ifade eden Geliyoo CEO’su Hakan Atabaş, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada şu sözleri aktardı:

Birçok ülke Google’ın dünya genelindeki üstünlüğünü ortadan kaldıran çalışmalar ortaya koydu. Bunun ilk örneği şu anda Türkiye’de de hizmete giren Rus arama motoru Yandex oldu. Sonrasında bunu Çin takip ederek Baidu adındaki arama motorunu hizmete açtı. Ülkemizde de bu ve buna benzer girişimler yapıldı ancak kesinlikle kayda değer bir çalışma ortaya koyulamadı. Neden ise maddi olanakların yetersiz olması ve yeterli destek il teknik personelin bulunmamasıydı. Aynı zamanda güçlü maddi imkanlara sahip yatırımcıların anlık para getiren yatırımlara daha çok önem vermesi bunu tetikleyen unsurlardır. Bu nedenle Türkiye’nin yerli bir arama motoruna sahip olması gerekiyor ve bu arama motoru ‘Geliyoo’ ile neden olmasın?

Neden ‘Geliyoo’ ?

Geliyoo CEO’su Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada da projenin isminin neden Geliyoo olduğunu da açıkladı. Hakan Atabaş, Geliyoo isminin Türkçe’de en fazla kullanılan ‘gelmek’ fiilinin şimdiki zaman ekini kullanarak ‘geliyor’ dan daha samimi bir uslup ile Geliyoo yaptıklarını ifade etti.

Devlet Yetkililerine Çağrıda Bulundular

Hakan Atbaş, açıklamasına şöyle devam etti: “Geliyoo, Türk kültürüne, aile yapısını ve değerlerini korumak, gençlerin gelişimini, çocuklarımızın geleceğini daha temiz ve kültürümüze bağlı olarak sağlamak için de çeşitli girişimlerde bulunuyor. Zararlı içerikli sitelerden kullanıcıyı koruyacak tarama ve uyarı sistemleri geliştirilmektedir. Böylelikle tamamen güvenli bir internet kullanımı sağlanacaktır. Geliyoo’nun amaçlarından biride Türk halkının internet ortamında güvenliğini korumak ve gerçek bilginin kısıtlanmadan kullanıcıya ulaştırılmasını sağlamak. Devletin her kademesinin bu veri, bilgi, birikim ve tecrübeyi en iyi şekilde değerlendireceğine inanıyoruz. Teknoloji, bilişim ve siber güvenlik alanlarında da ciddi çalışmaları olan Geliyoo IT sektöründe kaliteli temiz bir isim sahibi olma yolunda ilerliyor.”

Bakan Arslan Katıldığı Özel Bir Televizyon Kanalında Yerli Arama Motoru’ndan Bahsetmişti

Ulaştırma bakanı Ahmet Arslan, Manisa’da katıldığı bir televizyon programında yerli arama motoruna ilişkin bir takım açıklamalar yaptı. Açıklamasında, hem Türkçe karakterlerin kullanabileceği yazılımlar hem de yerli bir arama motoru projesine ilişkin söylemlerde bulundu.Denizcilik ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan yerli arama motroruna ilişkin yaptığı açıklamada:

Tabi özellikle iletişim teknolojisi, bilişim sektörü, haberleşme sektörü gerçekten dünya ile entegre olan bir sektör. Sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve istediğiniz sonuçları alamazsınız. O yüzden kesinlikle bizim bu sektörde ister web adresleri olsun, isterse internette yaptığımız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyondan taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar, hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz. Bir çalışma daha yapıyoruz. Ülkemizde üretilen verileri gidip yurt dışında saklanması, depolanması, sonra ihtiyaç olduğunda tekrar başvurup oralardan alınması yerine bu verilerin ülkemizde depolanması ve ülkemizde işlenmesiyle ilgili veri merkezlerinin özellikle ülkede kurulabilmesi adına, bu konuyu teşvik etmek adına Kanun Hükmünde Kararname ile çok önemli bir düzenleme yaptık. Çok önemli bir teşvik getirdik. Eminim ki bunlarla birlikte ülkemizde hem yerli yazılımlar, hem yerli arama motoru hem yereldeki veri merkezlerinin kurulması ve Türkiye’de üretilen verilerin ve dataların Türkiye’de saklanabilmesi ve Türkiye’de değerlendirilip raporlanabilmesi çok önemli bir adım. Onunla ilgili çok önemli süreçler başlattık. Kanun Hükmünde Kararname ile ciddi teşvikler verdik. İnşallah bu konuda ciddi mesafeler alacağız.” diye kaydetti.

Bakan Arslan’ın yaptığı açıklamada belirttiği gibi, yerli bir arama motoru projesi için çalışmalar yürütülüyor. Bu arama motoru, tahminimizce global olarak Türkiye ile entegreli olarak Türkiye’de bulunan sunucular üzerinde barındırılacak. Bu proje muhtemel olarak bir Türk teknoloji şirketine yapılacak yatırımlarla ortaya çıkacak. Google ve Yandex’e rakip olması beklenen yerli arama motoru projesinin Türkçe isimle piyasaya çıkması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here