PAYLAŞ

Bir kaç gün önce sözde yerli arama motoru Geliyoo.com CEO’su, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada yerli arama motoru projesine 10 yılda 10 milyon TL harcama yaptıklarını ve yerli arama motorunun Geliyoo.com olduğunu ifade eden sözler iletmiş ve çeşitli haber sitelerinde konu olmayı başarmıştı.

Sonrasında ise bunun gerçekten yerli arama motoru olmadığını ve Google altyapısını kullandıkları iddiaları dönmüştü. Yerli arama motoru diye bahsedilen Geliyoo’nun 15 dolarlık bir script ile kurulduğu ve logonunda farklı bir yerden alıntı edildiği ortaya çıkmıştı.

Tabi bu 10 milyon TL nin ve projenin devlet destekli olup olmadığına ilişkin bazı soru işaretlerini ortadan kaldırmak için bakanlıktan resmi bir açıklama geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı‘nın açıklaması şu şekilde:

Basın yayın organlarında “10 yılda 10 milyon bütçe ayrılarak yerli arama motoru Geliyoo kuruldu” başlığıyla yer alan haberlerde; söz konusu arama motorunun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından desteklenen proje olduğu algısı oluşması nedeniyle açıklama yapılması gereği doğmuştur.

Söz konusu arama motorunun var olup olmadığı, iddia edildiği kadar bütçe ayrılıp ayrılmadığı ve yerli olup olmadığına ilişkin Bakanlığımızın ilgili birimlerinde herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

İddia sahiplerinin, yerli arama motoru projesiyle ilgili Bakanlığımızla bir temasları olmamıştır. Ancak, 18 Ocak 2017 (Bugün) tarihinde Bakanımız Ahmet Arslan’a hitaben elektronik posta yoluyla bir mektup göndermişleridir.

“Geliyoo” isimli arama motoru projesine; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından maddi ve manevi herhangi bir destek sağlanmamıştır.

Bir süre önce Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Arslan’ın bir televizyon kanalındaki “Yerli arama motoru ile ilgili çalışmalar yapıyoruz” açıklaması, Geliyoo isimli arama motoruyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.

Elbette ki, ülkemize katkı sağlayacağına inanılan, yerli ve milli her türlü çalışmaya Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da destek vermeye devam edecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here