PAYLAŞ

SEO dünyasının önemli dizinlerinden DMOZ, kapanma kararı aldı!

SEO dünyasının tartışmasız en önemli dizini olarak kabul görülen Dmoz, web sitesi dmoz.org üzerinden yaptığı uyarıda “DMOZ, 14 Mart 2017 tarihinde artık mevcut olmayacak” yazısını aktardı. Dünyada ve Türkiye’de SEO sektöründe kayıt olunabilmesi yararlı olduğu iddia edilen büyük dizin, 14 Mart 2017 tarihinde artık yayında olmayacak.

Rüşvet ile kayıt yaptırılıyordu!

Çeşitli webmaster blog ve forumlarında Seo üzerine yazılan çoğu makalelerde Dmoz’un yararları ve kayıt olunabilirse sitenizin arama motorlarındaki popülerliğini ve üst sıralara çıkmanın kolay olabileceği aktarılıyordu. Dmoz’a kayıt olma işlemini ve başvuruların Dmoz editörleri tarafından yapılması büyük bir ticarete dönüştü. Tabi haliyle Dmoz editörlerinin çoğunun Türk olması tarafından kaynaklanan bu ticaret, ticaretten ziyade bir rüşvet konusu oldu.

Forumlarda Dmoz kaydı yapan onlarca Dmoz editörü forumlarda konu açarak Dmoz kaydı yapıyordu. Yıllarca kayıt yapan editörler, Dmozdan aldıkları rüşvetler ile ekmeğini çıkarıyordu. Dmoz neden kapandı bilinmez ama Dmoz Türkçe editörleri yıllarca belli bir ücret karşılığında web sitelerini Dmoz’a kaydetti.

DMOZ’un 14 Mart 2017’de kapanacağını gösteren önemli uyarı:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here