PAYLAŞ

Türkiye’deki sayılı internet servis sağlayıcılarından TurkNet, herkesin derdi Adil Kullanım Noktasını kaldırdıklarını açıkladı.

Adil Kullanım Kotası veya Adil Kullanım Noktası, internet servis sağlayıcılarının belirlediği internet paketlerinde örneğin, 70 GB AKN verdiyse 70 GB kotayı aşınca internet hızını düşmesine denir. İnternet Servis Sağlayıcısı TurkNet ise, AKK mağduru kişilerin kota sınırına gelince internet hızının düşmesine karşın Adil Kullanım Kotasını tamamen kaldırıldı. Artık TurkNet kullanıcılarının AKK derdi olmayacak.

TurkNet ilk etapta: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Sivas, Tekirdağ, Trabzon, Uşak illerini kapsayacak şekilde Adil Kullanım Kotasını kaldırdı. Sonraki dönemlerde diğer illerde de bu uygulamanın yapılması bekleniyor.

2018’de AKK’nin kaldırılmasına daha çok varken, TurkNet’in böyle bir atılımla devrim niteliğinde bir kampanya yapması, çoğu kişinin Adil Kullanım Kotası sorununu çözecek gibi. TurkNet, böylelikle pazarda daha aktif olma yolunda ciddi bir atılımda bulundu. TTNET, Vodafone, Superonline gibi öne çıkan internet servis sağlayıcılarının böyle bir karar almasına beklenirken TurkNet’in böyle bir atılım yapması alkışlanacak türden. TurkNet, YAPA santrali ile AKN’yi çözüme kavuşturarak büyük bir adım attı.

Acaba TurkNet, AKK’nin kaldırılmasından sonra internet hızlarıyla oynar mı?

TurkNet, Adil Kullanım Kotasını kaldırdıktan sonra internet hızlarını düşürmeye yönelik bir politika izler mi, bilinmez. Ancak, yüksek olmayan sabit internet hızları kullanarak AKK’nin olmayışını fırsata çevirebilir. Tabi bunlar iddia. Bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz. TurkNet bu uygulamanın ardından nasıl bir politika izler, henüz bir cevap vermek için çok erken.

TurkNet AKN’siz internet sayfasında da yaptığı açıklamada:

“17 Mart Cuma günü kendi aktif altyapımız dahilinde hizmet verdiğimiz TurkNet’lilere aldıkları hizmeti fiyat farkı eklemeden AKN’siz olarak kullanmak isteyip istemediklerini sormaya başladık. AKN’siz interneti tercih eden müşterilerimizin AKN limitlerini hemen kaldırdık. Amacımız, santrallerde kurduğumuz aktif altyapımızın sağladığı avantajları öncelikle mevcut müşterilerimizle paylaşmaktı.

Bu işi sessiz sedasız yapalım, önce mevcut müşterilerimizin internet deneyimini iyileştirelim derken, beklemediğimiz düzeyde bir ilgiyle karşılaştık. AKN’siz internet isteyen çok insan var diye düşünürdük ama doğrusu bu kadarını tahmin etmemiştik. Açıkçası bu ilgiye biraz hazırlıksız yakalandık. Bu yüzden yaptığımız ve yapacağımız şeyleri biraz daha detaylı paylaşmak istiyoruz.”

Bunun bir pazarlama hilesi olduğunu düşünen kişilere de şu açıklama yapıldı: “Telekomünikasyon sektörü olarak müşterilerimizi o kadar çok üzmüşüz ki, iyi niyetli uygulamalar bile şüpheyle karşılanıyor. Amacımız, en azından TurkNet özelinde, bu algıyı değiştirmek ve TurkNet’in güvenilir olduğunu herkese kanıtlamak.”

Tabi bundan sonra, TurkNet kullanıcısı için ilk etapta AKK’nin kalkacağı altyapılarda olan kullanıcılar için test süreci. TurkNet kullanıcıları bundan sonra internet hızlarında kesilme, hız düşüşü vb. gibi sorunlar ile karşılacaklar mı?

Tabi bizde TurkNet’i, yaptığı bu cesur ve alkışlanacak hareketten ötürü tebrik ederiz. TurkNet’in AKK’siz internet sayfasından daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here