PAYLAŞ

Adil Kullanım Kotası, bilindiği üzere internet kullanıcılarının çilesi olmuş durumda. İnternet servis sağlayıcılarının kullanıcılara sağlamış olduğu ve aşılması durumda mevcut internet hızının düşürüldüğü kotayla ilgili Bilgi ve İletişim Kurumu (BTK) 1 Mayıs’ta düzenlemeye gidecek!

Bir çok internet kullanıcısının kabusu haline gelen Adil Kullanım Kotası, BTK’nın yaptığı açıklamayla artık gece 02.00 – 08.00 arası yapılan internet kullanımları ve yapılan indirmeler AKK’ye yansımayak. Yani gece indirdiğimiz artık oyun mudur, film midir, program veya güncelleme midir ne varsa internetimizin paketindeki AKK sınırından yemeyecek.

BTK, Adil Kullanım Kotasının Aralık 2018’de kaldırılacağına ilişkin açıklamada bulunmuştu. Bunun ardından yakın zamanda açıklamada bulunan BTK, AKK’nin 2019’a kalmadan kaldırılmasını isteyen çoğunluğa kulak astı ve şu anlık sadece geceki indirmelerde AKK’nin devre dışı olacağını açıkladı. Bu düzenlemeyle ilgili gerekli bilgiler İnternet Servis Sağlayıcılarına gönderildi.

Artı olarak, mevcut internet hızı ne kadar olursa olsun AKK aştıktan sonra 3 Mbit’e düşüyordu. Artık internet hızı, mevcut internet hızının üst limiti kadarına düşecek.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here