PAYLAŞ

Bugün yapılan bir sempozyumda telif haklarının korunması hakkındaki kanunların değiştirilmesi hakkında konuşan Bakan Nabi Avcı internetten film izleyenler için internet yavaşlatılması ve cezai işlem uygulanması gibi yaptırımların telif hakkını koruma kanunlarına eklenmesi hakkında konuştu.

Dijital Hak İhlalleriyle Mücadele Merkezi önemli bir sorumluluk üstlenecek. Hazırlanan taslağın yakın zamanda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulacağı da ifade edildi.

Nabi Avcı Konuşmasında: “Taslak, internet sitemizde 30 gün süreyle görüşlere açık olacak. Bu bir ay içerisinde biz zaten komisyon üyelerimizden de gelen, kamuoyundan gelecek olan görüşleri, değerlendirmeleri alacağız. Son şeklini verip bu yasama dönemi bitmeden inşallah yasalaştırmak için Meclise göndereceğiz.

Pek çok sinema sanatçımız bu yüzden ciddi mağduriyetler yaşıyor. Düşünün ki Sefa Önal gibi Guinness Rekorlar Kitabı’na girecek kadar senaryoya imza atmış bir sinema insanı bile bugün televizyonlarda ve sinemalarda gösterilen bunca filmine rağmen bunlardan herhangi bir telif alamıyor. Dolayısıyla onların bu sorunlarını da çözecek düzenlemeler telif yasasıyla getiriliyor.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here