PAYLAŞ

Şu anda neredeyse her yerde bulabileceğiniz, görüşümde bir pazarlama tekniği olan Türkiye’de nedense stres çarkı olarak, dünya’da ise el çarkı veya parmak çarkı olarak bir popülarite oluşturan bu ürünün asıl mucidi Floridalı 62 yaşında bir kadın. Üstelik bu icadı, kızının canı sıkılmasın diye kendisi oluşturmuş.

Bu kadının şu ana kadar milyonlarca para kazanıp, büyük bir serveti olduğuna inanıyordunuz. Ancak işler hiçte öyle cereyan etmiyor. Bu stres çarkı dediğimiz şeyi neredeyse 20 yıl önce bulan Catherine Hettinger, bugünlerde evinin masraflarını karşılayamaz halde.

Aslında bunu ilk haliyle patentini almış, ancak 2005 yılında parası yetmediği için süresini uzatamamıştı. Hettinger’ın o zamanlarda ödemesi gereken tutar 400 dolar civarıydı. Türk lirası kuru üzerinden hesaplandığında ise yaklaşık 1.400 TL civarında.

“Kızgın değil misin? diye soruyorlar…”

Yapılan bir röportajda “O dönem param yoktu ben de patenti yenilemedim. Bu kadar basit.” diyen Hettinger, “Bazen insanlar bana soruyor ‘kızgın değil misin?’ diye. Ben sadece insanlar benim ürettiğim bir şeyi anladığı ve kullanmaktan hoşlandığı için memnunum. Modern hayatta, insan bazen kendini köşeye sıkışmış hissedebiliyor. Bu gibi zamanlarda bu tarz stres azaltıcı şeylere ihtiyaç duyuyoruz. Kültür de böyle bir şey, herkes yapmaya başladığında artık sorun olmaktan çıkıyor.” diye konuştu.

Hettinger ve kızı. Kızının elindeki ise ilk stres çarkı.

“Zamanında bir miktar gelir elde etmiş, ama…”

Hettinger, 1997 yazında yaşadığı bir rahatsızlık nedeniyle kızıyla ilgilenmekte bir hayli zorlanıyordu. O zamanlarda evinde bulduğu birkaç parçayı bir araya getirerek el çarkı denilen şey ortaya çıkmış ardından 10 yaşındaki kızıyla birlikte bunu geliştirmiş. Çeşitli etkinliklerle bu ürünü tanıtan Hettinger, ünlü oyuncak markası Hasbro ile anlaşmış ancak üretimden bir süre sonra anlaşmanın feshedildiğini öğrenmiş.

O zamanlarda, bir yatırımcı ve pazarlama elemanlarına sahip olsaydı kendisi için çok farklı olacağını söyleyen ve “Patentim hala elimde olsaydı bugün yaşadığım zorlukları yaşamıyor olurdum. Benim için daha iyi olurdu.” diyen Hettinger, bir icadının birdenbire tüm dünyada popüler olmasının kendisini cesaretlendirdiğini söylüyor.

Kaynak: dunyahalleri.com

Bu yazıya Enter Tuşu tarafından editöryal müdahalede bulunulmuştur.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here