PAYLAŞ

Türkiye’yi terör örgütlerine destek sağlayan bir ülke olarak gösteren, sözde doğruları aktarmayı bağımsız bir şekilde yapan Wikipedia 29 Nisan 2017’de her türlü bilgi belge ve görüşmeler neticesinde Wikipedia’nın herhangi bir şekilde düzeltme yapmaması ardından Türkiye’de engellendi.

Dünya’da nedense çok tepki görmüş ve hatta Türkiye’de de buna benzer tepkiler çığ gibi yağmıştı. Yeni web protokollerinden IPFS protokolü üzerinden Wikipedia’nın Türkçe ve engellenemeyen sürümü yayınlandı. Böylelikle Türkiye’de engellenen Wikipedia’nın Türkçe sürümü IPFS’nin web sitesi üzerinden yayınlanan farklı bir arayüzle kullanıcıların karşısına çıkacak. Wikipedia’nın Türkçe ve engellenemeyen sürümüne buradan ulaşabilirsiniz.

IPFS protokolü nedir?

Açılımı InterPlanetary File System olarak lanse edilen bu protokol, içerik ve kimlikler tarafından gönderilen bir açık kaynak hiper-medya gösterim protokolü. IPFS’in kendi sitesinde yapılan açıklamada geliştiricilerin onu “web’i daha hızlı, daha güvenli ve daha açık” bir hale getirmek için kullanmak istedikleri söyleniyor. Aslında BitTorrent’in çalışma mantığına benzeyen eşler arası (peer-to-peer) bir dosya gösterim sistemi olan IPFS, BitTorrent’ten farklı olarak git objelerini değiştirmek için kullanılıyor.

Bütün cihazları birbirine bağlayarak çalışan IPFS, bunu bir tür düğümler (node) sistemi üzerinden aynı dosyalar sistemiyle gerçekleştiriyor. Bu da web sitelerinin, sayfaları okuyucuya sunan merkezi bir kök sunucuya sahip olma gibi bir gereksinimi ortadan kaldırıyor. Yakında HTTP’nin yerini almayı hedefleyen bu protokol, kullanıcıya daha güvenli, daha hızlı bir şekilde interneti sunmak istiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here