PAYLAŞ

Yakın zamanda e-Okul Not Bilgisi bölümünü sistem üzerinden öğrenci ve velilerin görünümüne kapatan MEB, ikinci bir emre kadar açılmaması konusunda açıklama yapmıştı. Çoğu öğrenci ve veli e-Okul veli bilgilendirme sistemine giremediği için bir çok alternatif uygulama denemiş ve onlarda çözülmüş engellenmişti.

e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi neden kapandı?

e-Okul VBS sistemindeki Not Bilgisi durumu yakın zaman önce erişime kapatıldı. Nedeni, velileri ve öğrencileri meraklandırdı. MEB tarafından sadece ikinci bir emre kadar açılmaması açıklaması geldi. e-Okul sistemindeki Not Bilgisi bölümünü 8. sınıf öğrencileri hariç kimse göremiyor. 8. sınıf öğrencilerinin TEOG sonuçlarını görebilmeleri için Not Bilgisi kısmı onlara açıldı. Ancak diğer sınıflar hiç bir şekilde notlarını görüntüleyemiyor.

e-Okul Not Bilgisinin görüntülenememesinin nedeni öğrenci ve velilerin öğretmenler üzerinde baskı yapmalarını engellemek olabilir yada e-Okul Not Bilgisi üzerinde yeni bir yapılandırma yapılabilmesi veya sistemin bu dönemlerde fazla yoğunluğu kaldıramayacak güçte olabileceği tahminlerimiz arasında yer alıyor.

e-Okul Not Bilgisi ne zaman açılacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından henüz bir açıklama bulunmadığı için net bir şey söylenemiyor. Ancak e-Okul, karnelerin verildiği gün kullanıma açılabilir. Artık dönem sonlarında çokça kez kontrol edilen e-Okul not bilgisi artık dönem sonlarında bu şekilde kapatılabilir. Eğer dönem sonlarında veya hiç bir zaman e-Okul not bilgisi bölümü kullanıma açılmazsa velilerin çocuklarına karşı sorumluluğu artabilir. Sürekli okullarına gelip öğretmenlerinden bilgi alarak bu şekilde velinin öğrenciye olan sorumluluğu tetiklenebilir. e-Okul’daki not bilgisinin kapatılma nedenlerinden birisi de bu olabilir.

e-Okul’a nasıl girilir?

e-Okul veli bilgilendirme sistemine e-okul.meb.gov.tr adresinden ulaşabilirsiniz. e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden Not Bilgisi, Devamsızlık Bilgisi, Şube Yazılı Ortalamaları, Ders Programı, Sınav Tarihleri, Yıl Sonu Notları, Takvim ve SMS başvurusu gibi bilgilere ulaşılabiliyor. Öğrencinin okuldaki not bilgisi ve devamsızlığı hakkında bu sistem üzerinden bilgi alabilirsiniz.

e-Okul nedir?

e-Okul sistemi 2007 yılının Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri tarafınca kullanıma açılmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Dairesi tarafından operasyonları sürdürülmektedir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here