PAYLAŞ

Bütün dünyayı kasıp kavuran kısa sürede gündem oluşturan Windows virüsü Wannacry için dosyaları kurtarma çözümü bulundu. Virüs dosyaları silmeye tenezzül bile etmeden bilgisayar içindeki bir dosyada şifresiz olarak saklıyor.

İngiltere’nin sağlık sistemini vuran, Fransa’nın büyük firmalarında üretimi durduran ve Türkiye’yi teğet geçen Wannacry virüsü, kısa zamanda çok hasar vererek teknoloji gündeminde oturmuştu. Hatta sadece Windows’u ilgilendiren bu yazılım virüsü için Microsoft ilk önce Windows 10 ve Windows 8.1 sürümlerine sonra diğer eski sürümlere güncelleme dağıttı.

Wannacry adlı bu virüs, Windows kullanıcılarının sistemlerinde bir açık bularak sessizce sisteme sızarak ekrana geliyor. Dosyalarınızın tehlikede olduğunu belirtiyor. Ardından bir miktar para isteyerek dosyalarınızı kurtarabileceğinizi söylüyor. Ayrıca bu virüs öyle bir virüs ki, format atılsa dahi bilgisayarınızı kurtaramıyor. Direk çöp ediyor. Ancak Wannacry adlı fidye virüsü için bir çözüm bulundu.

Virüs işletim sisteminin kurulu olduğu diskin haricinde bulunan dosyaları şifreliyor, ardından silmeye bile tenezzül etmeden kaydediyor. Dosyaları $RECYCLE adlı bir klasörde saklıyor. Kurtarmak istenilen dosyaları seçtikten sonra görünür hale getiriyorsunuz ve dosyalarınız tamamen kurtuluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here