PAYLAŞ

Apple, WWDC 17 etkinliğinde mobil işletim sistemi iOS 11 güncellemesini San Francisco’da tanıttı. iPhone ve iPad cihazların kullanımına sunulacak olan iOS 11’in yenilikleri kullanıcıların gelmesini istediği özelliklerin güncellemeye dahil edilmesiyle, Apple’ın kullanıcı deneyimini doruklara çıkarma isteği bir kez daha görülüyor.

Apple Pay ile Messenger üzerinden para gönderilebilecek

Devir başlatacak bir özellikten bahsedebiliriz bu yenilikle. Apple Pay üzerinden iPhone cihazlara dahili olarak gelen Apple’ın mesajlaşma uygulaması iMessage üzerinden istenilen bir iMessage kullanıcısına ödeme yapılabilecek. Sanal para sektörüne yeni adım atan Apple, bu özellikle kullanıcıların hoşnutunu sağlam bir altyapı sağlanırsa eğer, kazanabilir.

Apple Pay aracılığyla iMessage üzerinden para göndermek isteyen kullanıcılar ilk önce tutarı girip sonrasında para göndermek istediği kişiyi seçmesi gerekiyor. Sonrasında Pay üzerinde tanımlı olan bir hesap ile veya kredi kartı üzerinden bilgileri girmek şartıyla güvenlik amaçlı parmak izi okuyucusunu kullanarak ödemeyi doğrulaması gerekiyor. Bu özellik ne kadar yaygınlaşır bilinmez ama PayPal alternatifi bir yöntem olduğundan çoğu kişinin ilgisini kazanacak gibi görünüyor.

Bilinen kapalı yerlerde Apple Maps kullanılabilecek

Bilinen kapalı yerlerden maksat alışveriş merkezleri, resmi kurumlar, müzeler ve benzeri mekanlarda Apple Maps ile yolunuzu bulabilecek, çoğu yeri imleyebileceksiniz. Örneğin AVM içerisinde bir mağazaya gitmek istediniz. Apple Maps uygulamasını açarak hangi mağazanın yerede olduğunu hatta tuvaletin bile nerede olduğunu görebileceksiniz. Bu yeni özellikte ses getireceğe benziyor.

Kontrol merkezi tasarımı yenilendi

Kablosuz, bluetooth, paylaşılabilir ağ, uçak modu ve benzeri ayarları şipşak halledebileceğiniz önemli yerlerden kontrol merkezinin tasarımı yenilendi. Daha hızlı ve daha basit arayüz görünümüyle dikkat çeken bu iOS 11 yeniliği ile daha zarif bir tasarımla kullanıcıların beğenisine çıkacak.

Daha fazla gelişmiş Siri

Yeni güncellemeyle araya farklı uygulamalar sokmadan  İngilizce dilini Fransızca, Çince, Almanca, İspanyolca ve İtalyancayı çevirebilecek. Ayrıca bankacılık işlemlerini de uygulamalar aracılığıyla pratik şekilde halledebilecek. Siri, QR kodu tarıyor, bir şey söylediğinizde ardından ne isteyeceğinizi doğru tahmin edebiliyor. Sesleri anlayabilip, ona göre analizini yapıp ilgili uygulama veya internet sitesine yönlendirebiliyor. Bu yenilikte, “işte bu ses getirir” dedirtebilir.

App Store yeni tasarımı ile artık daha hızlı

App Store’un yeni tasarımı daha hızlı ve daha basit bir görünüşüyle karşımıza çıkıyor. Sadece tasarımı değil, işleyişi ve uygulama denetleme konularında kullanıcı ağırlıklı çalışılmış. Artık uygulamalar 24 saat içerisinde derleniyor ve denetleniyor. App Store’da sekmelendirmeler daha özelleştirilerek uygulamarı bulmak artık daha da kolaylaşacak.

Dosyaları görebilmek artık mümkün!

Android’den iPhone cihaza geçiş yapan çoğu kişiler dosyaların görünememesinden yakınıyordu. Bu yeni güncelleme ile artık Files uygulaması üzerinden cihazdaki dosyaları görebileceğiz. Android kullanıcılarını iPhone kullanmaya davet ederek arada bir düşmanlık sergileyen Apple, yavaş yavaş Android’in yapısına benzemeye yol gösteriyor. iOS 10’da ekran tasarımını Android’e benzeten Apple, Android kullanıcılarını da cihaz alırken ikilemde bırakabiliyor.

Diğer yenilikler

Do not Distrub: Hareket halindeyken Bluetooth devreye giriyor ve araç kullanırken herhangi bir yerden bildirim ve mesaj almayı engelliyor. Böylece sürücüyü hiç bir şekilde engellemiyor.

Kamera: HECV özelliğiyle daha küçük boyutlu ama kaliteli video çekebilmenizi sağlayacak. Yüksek Verimli Görüntü Formatı ile birlikte optik görüntü sabirleme, gerçek tonlu flaş ve HDR’da yazılımsal düzeltmeler mevcut görünüyor.

iOS 11 ne zaman güncellenebilecek?

Eylül 2017 ‘de yeni Apple lansmanında yeni çıkacak iPhone modeliyle birlikte kullanıma açılması ve güncellemenin dağıtılacağı söylentileri mevcut.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here