PAYLAŞ

Reklamcıların en çok önem verdiği şey, tüketicilerin en fazla ilgi gösterdiği sektör veya alandır. Bir çok tüketicinin modern dünyada en fazla televizyon izleyerek vakit geçirdiği son 10 yılda belirlenmiş bir şey. Ama son yıllarda televizyon izleme alışkanlığı ve televizyon üzerinde reklam izleme oranları düşüşe uğradı. Nedeni ise tüketicilerin mobil dünyada özellikle çoğu kişinin kullandığı Facebook üzerine toplaşmış durumda.

Sadece Facebook değil, YouTube ve Google reklamları üzerinden de reklamlardan yararlanma oranı televizyona göre yüksek. Modern hayatta ve teknolojinin geliştiği şu dünyada, insanlar artık hayatlarını kolaylaştıran şeylere önem veriyorlar. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştıran aslında pekte pahalı olmayan araçlar. Eskiden bir havale veya ödeme yapmak istediğinizde bankaya gidip işleminizi gerçekleştirmeniz gerekiyordu. Artık mobil bankacılık kavramı ile ödemeler bir kaç tık ile halledilebiliyor.

İşte Facebook, televizyonların artık eskisi gibi reklamcılık sektöründe pek bir etkisi olmadığını ve tüketicilerin genelde Facebook’a baktıklarını anketle ispatlamış.

Anket şu şekilde bir televizyon kanalındaki şovu izleyen 597 Facebook kullanıcısı gözlemleniyor. Gözlemlenen kişiler, televizyon programı her reklama girdiğinde Facebook’a bakıyor. Facebook, yaptığı bu gözlemde reklamverenlerin televizyon reklamlarının yanı sıra eş zamanlı olarak mobil reklamlara da önem vermesi gerektiği vurgulanıyor. Eğer bu şekilde eş zamanlı olarak mobil platformlarda reklamlar yayınlanırsa, daha fazla verim alınabileceği ön görülüyor.

Facebook blogunda yazdığı yazıyla dikkat çeken Facebook Reklam Birimi Başkan Yardımcısı Mark Rakbin, insanların eskisi gibi televizyon reklamlarını izlemediğini vurguluyor. Rakbin blogta, “İnsanlar artık hiç bir medya aracından reklamları eskisi gibi izlemiyor.” cümleleri, yatırımcıların mobil reklama da önem vermesi gerektiğini söylüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here