PAYLAŞ

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’de vergi mükellefiyeti olmayan e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerden stopaj kesileceğini açıkladı. Aliexpress, Amazon ve Gearbest gibi yabancı lokasyonda hizmet veren elektronik ticaret firmalarından bu şekilde stopaj ücreti kesilecek. Bakan Ağbal bu uygulama için Bakanlar Kurulu tarafından karar hazırlığı yaptıklarını bildirdi. 

Naci Ağbal, Türkiye’de e-ticaret hizmeti verip vergi yükümlülüğü olmayan firmalara yapılan ödemelerden otomatik olarak stopaj ücreti kesileceğini açıkladı. Türkiye’de mükellef olan yani halihazırda vergi ödeyen firmaların düzenleme dışında kalacağının altını çizen Ağbal, merkezi yurt dışında olan e-ticaret sitelerinin düzenleme kapsamına girdiğini vurguladı.

Güncelleme: [01.10] Merkezi yurt dışı olan e-ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerden %15 stopaj ücreti kesileceği bilgisi alındı. 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın tam açıklaması şu şekilde:

Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya ‘bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin’ diyeceğiz. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız.

Örneğin İrlanda’da faaliyet gösteren bir internet sitesi var. Türkiye’de işyeri yok. Türkiye’de yapılan işlemler var. Normalde vergileme hakkı Türkiye’de. Biz de Türkiye’den yurtdışına gidecek paralardan stopaj keseceğiz. Yurtdışındaki kuruluşa ödemeyi yaparken bankaya bu firmaya yapılacak her türlü işlemde otomatik olarak keseceksin diyeceğiz.

Vergi dairesine kayıtlı olup elektronik ticareti yürüten firmalarımız var. Bu işletmeler bakımından tevkifat yapılması yanlış olur. Biz bunu yapmak istemiyoruz. Ülkemizde vergi mükellefi olanlardan kesersek zorluk çıkarmış oluruz halbuki biz elektronik ticareti destekliyoruz. Daha çok yurtdışına yapılan satışlarda bir tevkifat çalışması var. Türkiye’de vergi mükellefi olan hiçbir şirkete bunu yapmayacağım.

Yurtdışındaki firma yurtiçinde mükellefiyeti yok ben bu durumda banka ya da aracı kurumlara (Bunlara yapılan ödemelerden yüzde şu kadar vergi kesin) diyeceğim. Ödeme transferi yapılırken alınacak. Ben bu ülkede vergi mükellefi olsun istiyorum. Elektronik ticaret üzerinden stopaj yapılsın istemiyoruz ama bu ülkede vergi mükellefiyeti olmadan para kazanırım diyorsanız kusura bakmayın, stopaj alırız.

Yoksa bu çalışmaların hiçbirinde elektronik ticarete ilave vergi getirmek gibi bir bakış açımız yok ama elektronik ticaret yapan herkes de vergisini versin. Stopajı araç olarak kullanacağız. Herkes bu ülkede vergi mükellefi olmak zorunda. Bunu yapmayan işletmelerle de Maliye olarak gerekli mücadeleyi yapacağız.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here