PAYLAŞ

Sosyal medyanın aşırı ilgi gördüğü şu dönemlerde sosyal medya fenomeni olmak bir çok kişinin isteği haline geldi. Türkiye’de bu yolda kısaca fenomen olmak isteyen yüz binlerce kişi varken, Çin’de bir lisede devam eden sosyal medya fenomeni eğitimi üniversitelere taşındı.

Çin’de bir üniversitede açılan sosyal medya fenomeni eğitimi görülen bölümün amacı, sosyal medyada aktif olarak para kazanmak isteyen ilgili kişilere gerekli eğitimler verilerek platformlar üzerinde nasıl davranmaları gerektiği öğretiliyor. Ayrıca sosyal medya fenomeni olan kişilerin bilgili ve bilinçli olarak insanlara ulaşması hedefleniyor.

Çin’de yaklaşık 700 milyonu aşkın telefon kullanıcısı bulunuyor. Ülkede internete ve teknolojiye ulaşmanın sorun olmadığını göz önüne koyarsak sosyal medya üzerinden para kazanmak pekte güç değil. Çin’in en yüksek takipçisine sahip Papi Jiang adlı fenomenin çeşitli sosyal medya platformlarında yaklaşık 44 milyonu aşkın takipçisi bulunuyor. Türkiye’de YouTube üzerinde en yüksek takipçi sayısına sahip kanal olan Enes Batur’un 4 milyon gibi bir takipçi sayısı mevcut iken ve Türkiye’de bu rakam yüksek bir rakam olarak kabul edilirken Çin’de ise normal görülüyor. Tabi doğal olarak nüfusu yüksek olan bir ülkede bu rakamları görmek şaşırtıcı değil.

 

Şangay taraflarında bulunan Yiwu Sanayi ve Ticaret Lisesi’nde eğitim görülen bu bölüm şimdi de üniversitelere taşınıyor. Çin’in en yüksek takipçi sayısına sahip olan Papi Jiang’ın sosyal medya fenomeni olarak yaptığı işten neredeyse yıllık 46 milyon dolara yakın para kazandığı söyleniyor.

Yani bir sosyal medya fenomeni bölümünden mezun olan bir Çinli, bu meslekten rahatlıkla para kazanabiliyor. Türkiye’de ise buna benzer bir girişim İşkur’dan gelmişti. Kurum, Google işbirliği ile YouTuber yetiştireceklerini açıklamıştı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here