PAYLAŞ

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Telegram üzerinde Rusya sınırları içerisinde ölümcül bir terör saldırısı yapılabileceğini ifade etti ve kısa bir süre içinde gerekli bilgileri kendilerine temin etmediği sürece uygulamaya baskı yapılacağı söylendi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi

Rusya Bilgi Teknolojileri ve Kitle İletişimi Kurumu tarafından 23 Haziran’da yapılan açıklamaya göre uygulamanın resmi bir hükümet bilgi dağıtım listesinde yer alması gereken bilgiyi vermedikleri sürece Telegram’ı kısa süre içerisinde engelleyeceklerini ifade etti.

Telegram, Rusya’ya karşı uyum göstermeyi reddetti. 6 milyondan fazla Rus kullanıcısının bilgilerinin gizliliğini baltalayabileceği söylenirken, eğer Telegtam Rusya hükümetinin bilgi dağıtım listesine girerse kullanıcılar ile ilgili bilgiyi Rus sunucularında saklamayı kabul edecek ve talep üzerine istenilen bilgi alınabilecek.

28 Haziran’da Rusya Federal Güvenlik Servisi tarafından Telegram ile ilgili “teröristlere yüksek derecede şifreleme ile gizli sohbet odaları oluşturma fırsatı sunduğu” hakkında bir bildiri yayınlanmıştı. Rusya’nın uzun süredir üzerinde baskı oluşturduğu Telegram, 6 milyon kullanıcıyı tehlikeye sokmadan istenilen belge ve bilgiyi Rusya’ya verecek mi? Yoksa hala uyum göstermeyi red mi edecek?

Öncelerden de DAEŞ terör örgütünün mesajlaşma kanalı Telegram’ın olduğu iddiaları ortaya çıkmıştı. Ardından Telegram’ın DAEŞ bağlantılı hesapları kapattığı iddiası da hemen arkasında boy göstermişti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here