Aziz Sancar, ABD’de Türk Bilim İnsanları Yetiştirecek

0
346

Mardin’den İstanbul’a, İstanbul’dan da ABD’ye uzanan yolculuğunda kültür şoku yaşayan Aziz Sancar, ABD’de yaşadığı ilk yıllarda çok zorlandı. ABD’de yaşadığı bölgede Türklere yardım edebilecek kimse olmadığı için, ABD’de yaşayan Türklerin sorunlarına yardımcı olabilecek ve Türk öğrencilerin eğitim ve öğretimlerine destek olabilecek bir Türk Kültür Evi kurma hayali vardı.

Aldığı Nobel ödülüyle Türkiye’ye gurur yaşatan Aziz Sancar, Amerika Birleşik Devletleri’nde 2008 yılında temellerini oluşturduğu Türk Kültür Evi’ni büyüterek öğrenciler yetiştirecek.

Chapel Hill, North Carolina’da 9 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan Türk Kültür Evi, toplamda bin 100 metrekare kapalı alana sahip olacak.

Türk Kültür Evi’nin ana salon zemini, ıslak alanları, binanın girişi ve arka bahçesi ve dış cephesi Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından sağlanacak Türk mermeri ile kaplanacak. Ege Maden İhracatçıları Birliği ayrıca, Türk Kültür Evi’nin bahçesine Atatürk ve Piri Reis heykelleri yaptıracak.

Bu kapsamda ABD Kuzey Karolina eyaletine ziyarette bulunan Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Türk Kültür Evi Projesi’nin detaylarını oluşturdu.

Projeye Türk mermerlerinin tanıtımını da sağlayacağını dile getiren Kaya, “Ciddi bir proje, yaklaşık 5 milyon dolarlık bir proje alınan arsa dışında. Bunun dışında Türkiye’den ciddi destekler var. Türk firmalarından destekler var. Eminim Türkiye Cumhuriyeti Devleti de elinden gelen destekleri esirgemiyor. Bizim de çorbada tuzumuzun olmasında tabii ki gurur duyuyoruz. Tüm mermerlerini üyelerimizle paylaşarak bağış yapıyoruz” dedi.

Kaynak: Haber10.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here