PAYLAŞ

BİM’den hediye çeki kazandığınızı belirten mesajlara dikkat! Dolandırıcılıkta bu yeni yöntem ile onlar sizi aramıyor, siz hediye çeki için aradığınızda özel bilgilerinizi isteyerek sizi dolandırıyor. 

GZT’nin haberine göre, Dolandırıcılar, EFM ismindeki SMS servisinden kullanıcılara attıkları mesajlarla insanları kandırmaya çalışıyor. “BİM’den 300 TL değerinde hediye çeki kazandınız, 24 saat içerisinde müşteri hizmetlerini arayınız, 0888298****” şeklinde gönderilen mesajla numaranın aranmasını hedefleyen dolandırıcılar, numaranın aranmasıyla birlikte emellerine ulaşmış oluyorlar. 0888298**** numaralı telefon arandığında, arayan telefon numarasından belirli bir miktar paradolandırıcıların hesabına geçmiş oluyor.

Dolandırıcılar, büyük ve ün yapmış markaların isimlerini, SMS formatlarınıkullanarak bilgileri çalmaya çalışırken onlar da değişime ayak uydurup bilinen numaralarınızı bırakarak yerine yenilerini bulmaya çalışıyorlar. “Cep telefonu kazandınız.”,“Adınıza tanımlanmış hediyeyi almak için…” şeklinde iletilen ve özellikle kredi kartı bilgileri olmak üzere bilgilerinizi toplamayı amaçlayan bu tip mesajlara kesinlikle itibar edilmemeli.

Emniyet Genel Müdürlüğü de SMS dolandırıcılığına karşı sık sık yukarıdaki gibi kısa mesajlarla bilgilendirmede bulunuyor. Başınızın ağrımaması adına bu uyarıları mutlaka dikkate almamanız çok büyük önem arz ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here