PAYLAŞ

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in Instagram’a attığı bir fotoğrafta dikkat çeken şeylerden birisi kamerasını bantla kapatmış olmasıydı. Sosyal medyada dalga konusu olsada Zuckerberg, kamerasını bantla kapatmakla çok iyi yapmış olabilir. Çünkü FBI Direktörü James Comey’de aynı fikirde.

Mark Zuckerberg'in bilgisayarının kamera ve mikrofon çıkışlarını bantla kapattığını doğrulayan fotoğrafı
Mark Zuckerberg’in bilgisayarının kamera ve mikrofon çıkışlarını bantla kapattığını doğrulayan fotoğrafı

Kişisel verileri korumak amacıyla bilgisayar korsanlarının etrafı adeta izleyip, bazı bilgiler ele geçirme ihtimali ortaya çıkabileceğinden kameranızı ve mümkünse mikrofonunuzu bantla veya başka birşey ile kapatmaya çalışın.

Sadece Mark Zuckerberg ve FBI direktörü James Comey’e itinaden değilde genel olarak bunu düşündüğümüzde mantıklı bir hareket. Sadece bu yeterli mi? Tabi ki de değil. Ancak bu alınacak önlemlerden sadece bir kaçı. 

FBI direktörü James Comey
FBI direktörü James Comey

FBI direktörü Comey, katıldığı bir konferansta buna ilişkin: “Bu açıklamamla ilgili alay dolu mesajlar aldım ve alay edenleri de kınıyorum. İnsanlar arabalarının ve evlerinin kapılarını kilitlerler, bir alarm sistemi kullanabilirler. Bunları ben de yapıyorum.” açıklamasını yaptı.

James Comey, aynı önlemlerin FBI büroları içerisinde de kullanıldığını öne sürerek, bu güvenlik öneminin 2008 yılında 1.8 milyon Yahoo kullanıcısının kameralardan çekilen görüntülerin hükümet sunucusuna gönderildiğini vurgularak böyle bir şeyin yapılmasının son derece mantıklı olduğunu doğruluyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here