PAYLAŞ

Rekabet Kurumu‘nun yaptığı resmi açıklamaya göre Sony Eurasia Pazarlama A.Ş ünvanı ile Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren çoğu teknoloji ürünü üretim ve satışını yapan Sony hakkında soruşturma açıldı.

Sony’e açılan soruşturmanın nedeni ne?

Sony’nin Rekabet Kurumu tarafından soruşturma açılmasının 4054 sayılı kanunun 4. maddesinin ihlal edildiği iddiasıyla Sony hakkında bir ön araştırma yapıldı. Peki bu kanun nedir ve ne anlama geliyor?

Rekabet Kurumu’nun resmi internet sitesi üzerinde yer alan 4054 sayılı kanunun 4. maddesi şu şekilde ifade ediliyor: “Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”

Sony hakkındaki ihlal iddiası kapsamında şu ana kadar yapılan araştırmalarda ve 7 Eylül 2017 tarihinde yapılan istişarelerde Rekabet Kurumu, ihlal yaptığı iddiası başvurusu kapsamındaki delilleri yeterli buldu.

Sony tarafından satışa sunulan ürünlerin yeniden fiyatının belirlenmesi ve buna bağlı olarak rekabetin engellenmesi hedefleniyor. Sony Eurasia Pazarlama A.Ş hakkında soruşturma kararı verilirken cezanında kısa süre içinde açıklanması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here