PAYLAŞ

Hayatımızın vazgeçilmez araçları mobil cihazlar, yaşamımızı kolaylaştırdığı gibi sağlığımıza da büyük etken. Sadece cep telefonları değil, tabletler ve bilgisayarlar da sağlığımıza büyük zararlar yol açıyor.

Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Profesör Mustafa Necmi İlhan, yaptığı açıklamalara göre, cep telefonları uzun süreli kullanımlarda sağlığımıza büyük zararlar yol açıyor. İlhan, 30 sene sonra cep telefonu kullanan kişilerde farklı sağlık sorunları oluşabileceğini belirtirken şu sözleri de ekledi: “Bu nedenle bu tip cihazları vücudumuzdan biraz uzakta tutmalıyız. Çünkü insan vücudu, 3 metre uzaklığındaki elektromanyetik alanlardan daha az etkilenir’’ açıklamasında bulundu.

23 yıldır hayatımız ile iç içe olan cep telefonlarının yürürken daha fazla elektromanyetik alana maruz kalınmasına neden olduğunu ifade eden Prof. Dr. Necmi İlhan yaptığı açıklamada, “Cep telefonun zararlarını 30-40 yıl gibi uzun yıllar sonra göreceğiz. Deney hayvanları üzerinde çalışmalar sürüyor. Bunun dışında cep telefonlarını kullanma sürelerine göre sınıflandırılmış kişilerle de çalışmalar yapılıyor. Cep telefonunun kanser yapma ihtimalinin ya da elektromanyetik alanların sağlık sorunlarına yol açıp açmadığını konuşmak gerekiyor. Cep telefonlarının en başta gelen etkilerinden biri ısınmadır.” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca SAR değeri düşük olan telefonların tercih edilmesi gerektiğini vurgulayan Profesör, cep telefonunu vücudumuzdan uzak tutarak ya da kablolu kulaklıkla konuşmayı tercih etmemiz gerektiğini vurguladı.

Çakma (Replika) telefonlardan uzak durun

Orijinal olmayan mobil cihazlardan da uzak durmak gerekir. Çünkü bu gibi çakma telefonların SAR değeri belirtilmemek ile beraber yüksektir. Sadece telefon değil, televizyon, tablet gibi diğer teknolojik cihazlara da bu konu da dikkat etmek en güzeli. Akıllı telefon alırken SAR değerinin düşük olmasına dikat etmeniz gerekiyor. 0.9’dan düşük değere sahip cihazları tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Peki SAR değeri nedir? SAR ne demek?

Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı anlamında olan SAR, akıllı telefonların vücuda yaydığı radyasyon miktarını belirten değerdir. SAR, bilimsel olarak insan vücüdu tarafından absorbe edilen elektro-manyetik radyasyon oranı anlamına geliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here