PAYLAŞ

Venüs ve Jüpiter gökyüzünde bir araya gelecek ve doğu ufku net bir şekilde görülebilecek gezegenler ABD’de gözlemlenebilecek. 

Venüs ve Jüpiter, gökyüzünde birbirlerine 17 dakika (0.28 derece), dolunayda görünen genişliğin yarısından çoğunu geçecekler. İki gezegen de birleşmeden hemen önceki ve hemen sonraki günlerde birbirlerine oldukça yakın olacak.

NASA’nın Jet Sürüş Laboratuvarı’ndan ve Uzay Teleskop Bilim Enstitüsü’nün Hubble Uzay Teleskobu web sitesinde paylaşılan videolarda Venüs ve Jüpiter’in nasıl görüleceğine dair bilgiler verildi.

Gerçek birleşim (gezegenlerin gökyüzünde en yakın olduğu nokta) 13 Kasım’da Greenwich Mean Time’a gore saat 06:05’te gerçekleşecek. Jüpiter ve Venüs, kabaca güneydoğudaki Başak takımyıldızı ve ayın batısında olacak, ardından küçük bir hilal oluşacak.

Gün doğumu çoğunlukla timeanddate.com’a göre ABD kıtasındaki gözlemciler için 6:30 ile 6:50 saatleri arasında gerçekleşecek; ufuk nispeten düz olacak. Uzay meraklıları, iki gezegenin (güneşin doğrudan ışığı tarafından gizlenmemiş ise) iyi bir görüş elde edebilirler.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here