PAYLAŞ

Türkiye, genç bir nüfusa sahip. Haliyle, internet çağına hızla adapte olmuş bir toplum olarak da göze çarpıyor. Bu da günümüz insanının ne kadar çok internet kullandığını gözler önüne seriyor. İnternet kullanan toplum olarak, sosyal medya platformlarını da aktif olarak kullanıyoruz. Ayrıca, yeni yapılan araştırmaya göre, internet ile alakalı ilginç veriler de yer alıyor. Bu veriler, canlı video izleme oranlarını içeriyor. Gelin hep beraber, bu verilere göz atalım.

Türkiye canlı video izleme listesinde kaçıncı sırada?

Bu veriler, 21 ülkeden 18 yaş üstü 4 bin 200 kişi baz alınarak hazırlandı. Çıkan sonuca göre Türkiye, 21 ülke arasında sosyal medyadan canlı video izlemede birinci sıraya oturduğu belirlendi.

Ek olarak, Avrupa’da ise kullanıcıların yüzde 70’i günde en az bir kere video izlerken, ülkemizde kullanıcıların yaklaşık 3’te 2’sinin günde en az bir kez video izlediği görüldü.

Dünya Kupası Maçlarınıda Canlı Video Olarak İzliyoruz

Dünya Kupası ile ilgili gerçekleştirilen medya incelemesinde sosyal medya ve basına yansıyan haber adetleri de belli oldu. 2017 ve 2018 yıllarını kapsayan incelemede, sosyal medya başlığı altında yazılı basına 200 bin 355 haber yansıması tespit edildi. Raporda, katılımcılardan yüzde 47’sinin geçmiş yıllara oranla daha fazla video izlediği tespit edilirken, bu yükselmede akıllı telefonların rolünün büyük olduğu belirtildi.

Kişiler canlı videoları da sosyal medya platformlarından izlerken, Türkiye yüzde 64 oranla hazırlanan listenin ilk sırasına yerleşti. Genel olarak kullanıcıların canlı videoda tercihi diziler olurken, oyun videolarının Türkiye’de revaçta olduğu saptandı. Bunun yanı sıra, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 54’ünün 2018 Dünya Kupası maçlarını da canlı videodan izlemeyi planladığı ortaya çıktı.

Küresel olarak katılımcıların 3’te 2’si ise Dünya Kupası’nı canlı olarak televizyondan izleyecekleri belirtti. Böylelikle, televizyon ve akıllı telefonların büyük futbol organizasyonlarında öne çıkan iki kanal olduğu belirlendi.

Reklamlardan Rahatsızız

Araştırma kullanıcıların video izlerken reklamlarla etkileşime geçtiklerini de ortaya koyarken, reklamların daha az rahatsız edici olması gerektiğini vurgulandı. Katılımların yüzde 52’si reklamlarda desteklenmiş ücretsiz videoları izlerken, yüzde 64’ü de reklama tıklama, web sitesi ziyaret etme, arama motorlarında ürünü arama, ürün veya reklam hakkında yorum yapma gibi etkileşimlerde bulunduğu belirlendi. Türkiye’deki kullanıcıların ise yüzde 73’ünün canlı video izlerken görülen reklamlarla etkileşime geçtiği saptandı.

Shiftdelete.net

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here