PAYLAŞ

New York’ta hırsızlar lüks otomobillerin yan aynalarını çalmaya başladılar.

Hırsızlar, yan ayna çalarak değeri 2 bin 500 ile 3 bin dolar arasında değişen parçaları satarak para kazanıyor.

Metropoldeki yerel gazetelerin tümünde manşet olan bu olay ile araba hırsızlığında yeni bir akım başladı. New York Polis Departmanı’na göre BMW, Mercedes, Lexus ve Tesla gibi otomobillerin yan aynaları, birçok sensör ve kamera bulunduğundan ötürü hırsızların hedefi olmuş durumda.

YAN AYNALARIN DEĞERİ TÜRKİYE’DE BİR ARABA ALIYOR

Bahsi geçen yan aynalar, değeri 1500 ile 2500 dolar arasında değişen rakamlara satılabiliyor. Türk Lirasına dönüştürdüğümüzde yaklaşık 10.000 TL ile 15.000 TL arasında farklılık gösteren bu rakamlarla Türkiye’de 2. el otomobil almak mümkün.

YENİ NESİL TEYP ÇALMA HIRSIZLIĞI

1990’lı yıllar itibariyle yapılan teyp hırsızlığının, günümüzde yeni nesille bütünleşmiş hali bu yan aynaları çalmak. Lüks arabaların birçoğunda değerli teknolojik parçalar olduğundan, paraya çevirmesi kolay olduğu düşünülen bir çok araç donanımı kolay bir şekilde çalınabiliyor.

YAKALANMA ORANI VE DAHA AZ CEZA DÜŞÜNCESİ

Hazırlanan birçok rapora göre, hırsızların 4/1’i arabayı çalabilecekken, yedek parçalarını çalmayı tercih ediyor. Bu da hırsızların yakalandığında daha az ceza alma düşüncesiyle hareket edebileceklerinin bir kanıtı olduğu ve yakalanma oranına hareketle bu işlemi yapıyor.

Haber: CÜNEYT EMRE TOPAL

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here